POLTING FOAM Sp. z o.o.
Centrala Gliwice:
ul. Jagodowa 10
44 - 110 Gliwice, Polska
Tel./Fax. +48 32 331 30 37
menu polting foam

Nasza oferta / Technologie

Firma oferuje spienione tworzywa sztuczne - takie jak: PE, EVA, EPDM, SBR, CR-Neopren, w postaci płyt i nawojów.

Typowe produkty to: wkłady stabilizujące do skrzyń transportowych, wypełnienia waliz narzędziowych, separatory transportowe (tzw. grzebienie), elementy termoformowane sprzętu ortopedycznego i sportowego, maty sportowe typu puzzel, karimaty, dekoracje i gadżety reklamowe.

 

 

TECHNOLOGIE

 

Do podstawowych zabiegów procesu produkcji należy odpowiednie przygotowanie materiału wejściowego. W celu uzyskania jego odpowiedniej grubości stosuję się dwie podstawowe technologie: laminowanie i rozwarstwianie.

 

Laminowanie polega na łączeniu ze sobą co najmniej dwóch warstw materiału. Podczas przepustu nagrzanego materiału przez obracające się przeciwbieżnie walce tworzy się połączenie zgrzewane. Laminowaniu poddaje się różne rodzaje pianek oraz piankę z tkaninami.

 

 

Rozwarstwianie jest to operacja, w której z materiału wejściowego zdejmuję się warstwę  o odpowiedniej grubości. Rozwarstwianie przeprowadza się na urządzeniach zwanych dwojarkami.

 

 

 

 

W zależności od  wymagań klienta firma oferuje różne technologie obróbki:

  • - Frezowanie CNC
  • - Wycinanie CNC
  • - Termoformowanie mechaniczne
  • - Formatkowanie materiału na piłach taśmowych i drutowych
  • - Wykrawanie na prasach mechanicznych sterowanych ręcznie i komputerowo.

 

 

Frezowanie jest procesem skrawania umożliwiającym wykonanie gniazd o różnych kształtach i głębokościach w piankach. Uzyskuję się w ten sposób różnego rodzaje wkłady transportowe, wkłady do szuflad na narzędzia itp.

obszar roboczy 1600x2500x150mm

 

 

 

 

W celu stworzenia programu sterującego pracą urządzenia należy przygotować ścieżkę narzędzia wraz z parametrami pracy. Ścieżka narzędzia jest odczytywana przez oprogramowanie maszyny z pliku rysunku wykonanego w systemie CAD.

 

Wycinanie na ploterach sterowanych numerycznie umożliwia uzyskanie skomplikowanych kształtów 2D, bądź proste formatkowanie na arkusze o wymaganych przez klienta wymiarach.

obszar roboczy 1600x2500x100mm

Proces przygotowania programu maszynowego jest analogiczny jak w przypadku frezowania.

 

 

Termoformowanie mechaniczne polega na odwzorowaniu kształtu formy w materiale wejściowym. Proces termoformowania przeprowadza się na prasach mechanicznych z zamocowanym stemplem i matrycą. Rozgrzana formatka do temp. ok. 170°C umieszczana jest w formie, która po zamknięciu nadaje jej swój kształt. 

 

 

 

 

Formatkowanie materiału przeprowadzane jest na piłach taśmowych i drutowych w celem uzyskania prostych kształtów o niższej dokładności wymiarowej niż w przypadku wycinania na urządzeniach CNC.

28.06.2013 uruchomiliśmy w firmie nową formatówkę. Urządzenie to pozwala udoskonalić proces docinana krawędzi bloków do zadanego formatu – np. na materace sportowe.

 

 

 

 

Wykrawanie na prasach jest operacją polegającą na wycięciu w materiale kształtu narzędzia, którym jest wykrojnik nożowy. Zaletą tej metody jest szybkość uzyskiwania złożonych kształtów wykrojów. W zależności od wielkości detalu stosuję się wykrojniki jedno lub wielokrotne.

 

 

 

Dnia 15.12.2011 nasza firma wprowadziła nową technologię cięcia na prasie wielkoformatowej – 1,95x1m.

 

W wyniku powyższej inwestycji poprawiony został kształt zęba w produkowanych przez nas matach sportowych typu puzzle.

 

Co więcej technologia ta zapewnia również poprawę wydajności przy produkcjach wielkoseryjnych – jak np. samoprzylepne formatki do produkcji podkładek pod myszki.

 

 

 

 

 

 

 

 

28.06.2013 uruchomiliśmy linię klejową typu Hot-Melt.

Dzięki niej w naszej ofercie pojawiają się nowe produkty – jak błony klejowe typu Hot-Melt oraz nowe usługi – jak łączenie dzianin / tkanin przy wykorzystaniu warstwy samoprzylepnej (błony klejowej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że dnia 26.10.2015 dotarła do nas nowa maszyna - Centrum obróbkowe pięcio - osiowe.

Dzięki czemu poszerzamy gamę dostępnych produktów o bloki wycinane przestrzennie w surowcach o grubości nawet 80mm i twardości rzędu 100 w skali Shore, o powierzchni cięcia pozbawionej przytopień i przypaleń.

Możemy obecnie wycinać produkty przestrzenne o większych gabarytach, w dokładniejszy sposób, przy lepszym uwzględnieniu detali.

 

28.10.2015 uruchomiliśmy nową laminarkę do bloków. Dzięki temu mamy obecnie możliwość zgrzewania warstw pianek EVA o różnych twardościach i grubościach (w szczególności dla branży ortopedycznej).

Udało nam się jednocześnie zwiększyć maksymalną grubość produktu z 280 do 500mm oraz grubości warstw do 100mm.

 

 


POLTING FOAM Sp. z o.o. 2011r.